Elefánt vagy Szamár?

2012. november 8-án új elnököt választ az USA. Vagy marad a régi? Egy biztos: semmi sem marad a régiben.

Az ESZ a facebookon

Friss topikok

  • The Founding Fathers: @passzívház tervek: megér egy misét. A hiányplafon megemelése az örökké visszatérő viták között fo... (2011.11.11. 21:12) A bukmékerek rémálma

Archívum

Hív az Ohio

2011.11.12. 22:23 The Founding Fathers

A republikánus javaslatot ellenzők ünneplik a népszavazás eredményét

Biztosan meg fogja határozni a 2012-es elnökválasztások alakulását az, hogy melyik jelölt milyen állásponton helyezkedik majd el az állami szektorban dolgozók kollektív szerződéseivel kapcsolatos vitában. Ohio e hét kedden, november 8-án (kereken egy évvel az elnökválasztás előtt) szavazott arról a republikánus állami törvényhozás azon javaslatáról, amely szűkítené a közszférában dolgozók jogait és csökkentené ellátásukat annak érdekében, hogy az állam költségvetését fenn lehessen tartani (és így ne kelljen több közalkalmazottat elbocsátani - ahogyan a republikánus érvelés fogalmaz).

 Republikánus kampányfilm a referendumra

Az ohio-iak 61%-a nem kért a republikánus John Kasich kormányzó kezdeményezéséből. Elemzők szerint a kormányzó törvényjavaslata azért bukott el, mert a rendőröket és a tűzoltókat is belevette azon közfoglalkozások csoportjába, amelyek szerzett jogait csorbítani akarta volna és ez alkalmat adott arra, hogy a szakszervezetek „élet és halál” kérdésévé alakítsák a szavazást. A republikánus javaslat amellett, hogy korlátozta volna a sztrájkjogot és a munkakörülményeken is rontott volna, a közszférában dolgozók számára előírta volna, hogy mondjanak le fizetésük egészségügyi biztosításra fordítható keretének 15%-ról és a munkáltató (vagyis az állam) által fizetendő nyugdíjjárulékuk 10%-ról „a köz érdekében”.

 Az ellenzők egyik kampányfilmje, tűzoltókkal

A szakszervezetekkel hagyományosan jó viszonyt ápoló demokraták saját sikerükként könyvelhetik el az eredményt, hiszen alaposan kivették a részüket a jogvédő tüntetések szervezéséből ráadásul biztosnak ígérkezik a siker egy másik tóparti államban, Wisconsinban is, ahol 2012 tavaszára ugyancsak a republikánus kormányzó, Scott Walker kezdeményezésére lesz népszavazás meghirdetve ugyanebben a témában.

Ugyan a 2012-es elektori térkép alapján Ohio csak 18 elektori szavazattal rendelkezik a korábbi 20 helyett, de még így is hangsúlyos államnak számít, ráadásul a lakosság heterogén összetétele (így az államot jellemző vidéki kisvárosok és a jelentős iparral rendelkező nagyvárosok, mint Columbus vagy Cincinatti) miatt a billegő államok közé szokás sorolni. A 2008-as választáson a közé a 7 állam közé tartozott, amelyben a nyertes (ebben az esetben Obama) és a vesztes között kevesebb volt a szavazatkülönbség, mint 5 százalék. 2004-ben Bush nyerte az államot, de alig több, mint 2%-kal, míg 2000-ben 3,5% volt a differencia.

Mindezekből jól látszik, hogy Ohio-ban egyik párt sem mehet biztosra és egy olyan központi témakörben, amely egyszerre érinti a kisebb állam programját, az adócsökkentést, a költségvetési egyensúly kérdését, a munkavállalói jogokat és a közszférában dolgozók helyzetét, nem szerencsés már a kampány megkezdése előtt elbukni. Még annak ellenére sem, hogy a legtöbb államban egyáltalán nem teszi lehetővé a kollektív szerződéseket.

Érdekes módon egy hajóba került a kérdés megítélésében Mitt Romney és Rick Perry is, akik támogatták a törvényjavaslatot. Lehet, hogy valamelyiküknek el kell majd számolnia egy év múlva az elektori térkép előtt azzal, hova tűnt Ohio.

A bejegyzés trackback címe:

https://elefantvagyszamar.blog.hu/api/trackback/id/tr233373566

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása